Postępowa dekada
Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych – SyMas na stałe wpisały się do kalendarza międzynarodowych imprez branżowych w swojej dziedzinie. Lokalizacja wystawy w Krakowie, świetna organizacja i przede wszystkim obecność międzynarodowych wystawców prezentujących najciekawsze produkty i usługi sprawia, że zainteresowanie targami rośnie z każdy rokiem. Potwierdzeniem są liczby. W pierwszej edycji targów wzięło udział 43 wystawców, a po 8 latach liczba ta urosła do ponad 190 – odnotowano więc ponad 450% wzrost. Do tej pory na Targach swoją ofertę zaprezentowało już 522 firm z 22 krajów. Organizatorzy zapewniają, że i w tym roku statystyki poszybują w górę. Czy znów zostanie pobity kolejny frekwencyjny rekord?
Początkowo niewielka powierzchnia ekspozycji została powiększona do ponad 8000 m2 –  podczas ubiegłorocznej edycji Wystawcy po raz pierwszy zaprezentowali swoją ofertę na dwóch halach wystawienniczych w nowoczesnym obiekcie EXPO Kraków.
 Uzupełnieniem strefy usługowo-produktowej na targach, jest merytoryczna wiedza
Merytoryczna strona rozwoju
Uzupełnieniem strefy usługowo-produktowej na targach, jest przede wszystkim merytoryczna wiedza. Nieodłącznym punktem programu Targów SyMas są seminaria workShops, podczas których branżowi eksperci prezentują najnowsze rozwiązania i technologie kierowane do sektora materiałów sypkich i masowych. Innowacyjne sprzęty i nowatorskie usługi, a także case studies z największych zakładów produkcyjnych –tak interesująca tematyka zachęca do udziału w wykładach gości, którzy chcą na bieżąco obserwować zmieniający się rynek. Na Targach SyMas nie brakuje również specjalistycznych konferencji.
 
Punkty obowiązkowe
Targi SyMas poza całościowym przekrojem rynku materiałów sypkich i masowych skupiają także swoją uwagę na poszczególnych aspektach branży. Przestrzeń wystawy podzielona jest na strefy tematyczne. Jedną z nich jest strefa ATEX, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zwiedzających. Wystawcy prezentują w niej zabezpieczenia przeciwwybuchowe oraz systemy odpowietrzania i filtrowentylacji powietrza, tak ważne w kontakcie z materiałami sypkimi. Na targach odwiedzić będzie można również strefę cementowo-wapienniczą skierowaną do odbiorców z cementowni, betoniarni, kopalni kruszyw oraz producentów materiałów budowlanych.
 
Nowoczesne rozwiązania
Tylko dzięki wprowadzaniu nowoczesnych technologii i wdrażaniu strategii zrównoważonego rozwoju przemysł może zmnieszyć negatywne skutki eksploatacji środowiska. Zmniejszanie emisji CO2 korzystnie wpływa na poprawę warunków życia pracowników i okolicznych mieszkańców. Aby teorię wprowadzić w funkcjonowanie fabryk konieczne jest m.in. zastosowanie systemów odpylających hale produkcyjne. Coraz częściej w przemyśle korzysta się również z dronów – na przykład w hucie ArcelorMittal Poland są one wykorzystywane do
pomiaru wielkości składowanych materiałów sypkich. Można je również zastosować do inspekcji miejsc trudno dostępnych i niebezpiecznych, dzięki czemu pracownicy nie muszą już wchodzić do tych stref – a to poprawia bezpieczeństwo pracy w zakładzie. Między innymi tego typu rozwiązania zaprezentują tegoroczni wystawcy Targów SyMas.
 
Nieustająca [R]ewolucja
Wprowadzanie najnowszych technologii i ciągła modernizacja fabryk doprowadziła do tego, że dzisiejszy przemysł ciężki jest znacznie „lżejszy” i łatwiej dostępny niż dekadę temu.  Bez żadnych wątpliwości Targi SyMas przyczyniły się do tego rozwoju od 10 lat prezentując produkty na światowym poziomie i integrując branżę. Jak branża zmieni się za kolejne kilka lat? Trudno przewidzieć nadchodzące zmiany, ale z pewnością nastąpi kolejny rozwój, a Targi SyMas będą ewoluowały razem z branżą. Już dziś zapraszamy na tegoroczną edycję do Krakowa 10-11 października – jubileuszowa odsłona Targów SyMas zapowiada się wyjątkowo ciekawie.